Grupa młodych adeptów flisackiego rzemiosła w ramach projektu „Mistrz tradycji ze Stolicy Flisactwa Polskiego” miała okazję zapoznać się w ciągu całego roku z wieloma tajnikami kultury flisackiej przekazywanych przez Mistrza tradycji Zdzisława Nikolasa, współzałożyciela i pierwszego Cechmistrza Bractwa Flisackiego p.w. Św. Barbary w Ulanowie (1991-1998), Szypra Flisu Szlakiem Praojców Ulanów – Gdańsk 1993 r. Odtwórcy i kanoniera „Beczki Wiwatówki”, w celu ratowania gwary flisackiej i życia codziennego na tratwie napisał sztukę w trzech aktach „Frycowy Pacierz”. Również jako szyper był odpowiedzialny za organizację Flisu Szlakiem Błękitnego Sanu z okazji Międzynarodowego Zjazdu Flisaków Ulanów 2009r.
Podstawowym celem realizowanego zadania było przekazanie w ciągu roku spotkań i warsztatów wiedzy na temat flisactwa młodym osobom wyrażającym chęć kultywowania tradycji flisackich w Ulanowie.
Dodatkowo uczestnicy w ramach projektu uczestniczyli w budowie statku wodnego typu Galar Ulanowski, późniejszej nauki pływania na wiośle oraz we Flisie Szlakiem Błękitnego Sanu Jarosław – Ulanów 2016.
Pragniemy podziękować Mistrzowi Tradycji, uczestnikom projektu oraz wszystkim innym osobom, które wsparły działania związane z projektem „Mistrz tradycji ze Stolicy Flisactwa Polskiego”. Dzięki realizacji zadania zostały przekazane osobom młodym unikatowej wiedza i umiejętności, które miejmy nadzieje w przyszłym roku znajdą się na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Prace projektowe można było śledzić na bieżąco na naszym FanPage’u na portalu społecznościowym Facebook, umieszczając na nim albumy zdjęć oraz materiały wideo.
Projekt „Mistrz tradycji ze Stolicy Flisactwa Polskiego” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Uczestnicy projektu z Mistrzem Tradycji na podsumowaniu projektu podczas dorocznych uroczystości ku czci Św. Barbary.