data dodania: 12.06.2018

Flis Niepodległości Jarosław – Ulanów 2018

Bractwo Flisackie p.w. Św. Barbary w Ulanowie czynnie włącza się w obchody w 100. rocznice odzyskania przez Polskę Niepodległości. Inicjatywa stowarzyszenia wynika z faktu kultywowania tradycji flisackich, które żywo kultywowane są w Ulanowie. Flis będzie doskonałą okazją do zaprezentowania naszych tradycji w odwiedzanych miejscowościach i przypomnienia historii Państwa Polskiego. Przez wieki Państwo Polskie opierało się na swobodnym spławie plonów i towarów wykorzystując rzeki, a zawód flisacki tętnił życiem. Obecnie, jako Bractwo Flisackie, czynimy starania, aby zawód i tradycje związane z flisactwem nie odeszły w zapomnienie.

Spławu nie przerwały nawet zabory, a flisacy przemierzający rzeki posługiwali się językiem Polskim, śpiewając różne pieśni i przyśpiewki:

Poprzez lasy, poprzez bory
Płyniemy z biegiem wód
Przez trzy państwa, trzy zabory
Gdzie żyje polski lud

Od gór, aż hen po Tczew
Rozbrzmiewa polski śpiew
A ten lud, co nosi pęta
Pamięta dawne dni
 

 

Flis będzie doskonałą okazją do zaprezentowania naszych tradycji w odwiedzanych miejscowościach oraz zbadania stanu koryta rzeki. 

Partnerem przedsięwzięcia jest Urząd Województwa Podkarpackiego. http://www.facebook.com/podkarpackie.przestrzen.otwarta

Koordynatorem Flisu został Roman Pokora – tel. +48 606 266 001