data dodania: 27.04.2017

Flisacy odwiedzili Braci-Flisaków z Pienin oraz Toruń i Serock.

Ulanowscy Flisacy udali się w Pieniny na rozpoczęcie sezonu flisackiego na Dunajcu. Odwiedzili również Serock i Toruń biorąc udział w Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

Podczas ostatnich dwóch weekendów członkowie Bractwa Flisackiego wzięli udział w trzech znaczących wydarzeniach. W sobotę 22 kwietnia udali się w Pieniny na rozpoczęciu sezonu flisackiego na Dunajcu. Niestety niesprzyjające warunki atmosferyczne zmusiły organizatorów do zmiany planów uroczystości. Coroczna Msza Święta odprawiana na ołtarzu polowym została przeniesiona do kościoła parafialnego w Sromowcach Wyżnych. Mszę św. odprawił ks.bp. dr hab. Grzegorz Ryś w otoczeniu m.in. proboszcza parafii Ulanów ks. Kazimierza Żyłki.
Druga część uroczystości przeniosła się na przystań flisacką w Kątach, gdzie ks. biskup poświęcił łodzie flisackie życząc udanych i bezpiecznych spływów.
Następnego dnia, w niedziele 23 kwietnia członkowie Bractwa uczestniczyli  w 17. Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki. Celem festiwalu jest popularyzacja nauki, a także sztuki wśród mieszkańców Torunia i regionu. W programie tegorocznego festiwalu znalazło się aż 135 imprez – wykładów, pokazów laboratoryjnych i plenerowych, inscenizacji, dyskusji, konkursów, koncertów, degustacji. Tematem przewodnim była rzeka Wisła, która przez wieki miała wielki wpływ na rozwój miasta. Organizatorzy zaprosili do wzięcia udziału w spotkaniu z mieszkańcami nad Wisłą pt. „A flisaczek, nieboraczek, płynie do Torunia…„, aby przybliżyć kulturę i życie codzienne zawodu flisackiego. Podczas imprezy odbyła się prelekcja Retmana Zdzisława Nikolasa, został wykonany model Galaru Ulanowskiego w skali 1:4, zaprezentowała się Kapela Flisacka, a goście mieli możliwość degustacja potraw regionalnych. Na zakończenie imprezy odbył się uroczysty obiad wydany przez Państwo Małgorzatę i Ferdynanda Jabłońskich zaprzyjaźnionego z Klubu Turystyki Motorowodnej Flisak w Toruniu.
W kolejną niedziele tj. 30 kwietnia w Serocku rozpoczęły się uroczystości związane z 600-leciem nadania praw miejskich miastu Serock położonego naprzeciw ujścia Bugu do Narwi. Jednym z głównych wydarzeń związanych z uroczystościami było otwarcie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich. Poświęcenia dokonał ks. biskup Piotr Libera. Flisacy z Bractwa przekazali pamiątki do nowo otwartego muzeum. W muzeum znajduje się także akcent ulanowskiego flisactwa, między innymi jest wyświetlany film z flisu „Szlakiem błękitnego Sanu 2017”  W imieniu Burmistrza Ulanowa, który nie mógł przybyć na uroczystości, list gratulacyjny oraz upominek przekazał Cechmistrz Bractwa- Kamil Chmielowski. Flisacy mieli okazję spotkać się, porozmawiać oraz zaprosić do Ulanowa Stolicy Flisactwa Polskiego min. Burmistrza Serocka Sylwestra Sokolnickiego, biskupa Piotra Liberę ministra zdrowia Konstantego Radziwiła oraz znaną aktorkę Teresę Lipowską. Serock w ubiegłych stuleciach był ważnym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym, w którym funkcjonowała przeprawa przez rzekę z komorą celną. Wiele powiązań Serocka z rzeką wiąże się z zawodami funkcjonującymi w dawnych czasach w mieście. Jednym z tych zawodów niewątpliwe był zawód flisaka. W związku z tym Bractwo Flisackie od dłuższego czasu współpracują z Fundacją Nova z Serocka prowadzoną przez Romana Wiśniewskiego, które nieustannie wspiera nasze działania dotyczące wpisu Flisackich tradycji Ulanowa na Światową Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

źródło: nizanskie.info