data dodania: 25.05.2017

FLISACY Z ULANOWA GOŚCILI NA ŁOTWIE

Delegacja Bractwa Flisackiego pw św. Barbary w Ulanowie udała się na Łotwę, aby wziąć udział w obchodach 20-lecia organizacji zrzeszającej łotewskich flisaków na rzece Gauja z miasta Strenci. Spotkanie to było zarówno doskonałą okazją do świętowania, jak i poczynienia kolejnych ustaleń odnośnie działań związanych z wpisem zawodu flisackiego na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

W dniach od 17 do 22 reprezentacja ulanowskich flisaków, wśród których znaleźli się Roman Pokora, Adam Pokora, Jerzy Pachla, Tomasz Skiba, Łukasz Sarnikowski oraz Dorota Sarnikowska, pojechali do miasta Strenci położonego na północy Łotwy, aby świętować 20-leci organizacji zrzeszającej flisaków z Łotwy. Jednym z głównych wydarzeń związanym z obchodami tej rocznicy była binduga, czyli tradycyjne zbijanie tratwy oraz flis na dystansie ponad 40 km, który pokonano w 3 dni.

Oficjalne rozpoczęcie uroczystości miało miejsce w sobotę, 20 maja w mieście Strenci. W tym dniu władze samorządowe przywitały przybyłych na tę okazję flisaków, pośród których znaleźli się także reprezentanci z Czech, Niemiec oraz Węgier.

źródło : http://sztafeta.pl/flisacy-ulanowa-goscili-lotwie/