data dodania: 24.04.2018

Otwarcie sezonu flisackiego w Pieninach

W niedziele 22 kwietnia delegacja Bractwa Flisackiego wzięła udział w uroczystościach rozpoczynających kolejny sezon flisacki w Sromowcach Wyżnych. Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich tym samym rozpoczęło 186. sezon spływów z turystami przełomem Dunajca. Ks. bp. Andrzej Jeż głosząc homilię podczas Mszy Świętej zwrócił uwagę na aspekty związane z pięknem przyrody oraz tradycji flisackich na terenie Pienin. Zachęcał flisaków, aby swoją postawą dawali dobry przykład przyjeżdżającym turystom. Po zakończonej Mszy Świętej wszyscy udali się na przystań, gdzie biskup poświęcił tratwy.

Po wspólnym śniadaniu delegacja Bractwa uczestniczyła w spływie, podczas którego wymieniano spostrzeżenia dotyczące działalności stowarzyszeń oraz kultywowania tradycji. Wiele czasu poświęcono na dyskusji dotyczącej historii terenów, w których w przeszłości w tradycyjny sposób spławiano drzewo.

Wśród zaproszonych gości była m.in. wicepremier Beata Szydło wraz z parlamentarzystami i samorządowcami lokalnymi, którzy również wzięli udział w spływie przełomem Dunajca.

Polskiemu Stowarzyszeniu Flisaków Pienińskich życzymy owocnego i spokojnego sezonu flisackiego.